عامل موبایل بطو x

عامل موبایل بطو... دارید یا نه ؟ ...
... دریا ...
... خواستم در مورد چرا نماز می خوانیم یا چرا قرآن می خوانیم هر كدوم شد فرقی ...
... باید در مورد ملات تحقیق كنم میشه مطلب یا عكس برام هم اینجا هم توی ایمیلم ...
... مشاغل می خواستم؟ ...
... 4تا 5 صفحه ای برای موضوع تهاجم فرهنگی می خواهم اگر ممكن است سایت آن را معرفی ...

... چگونه موقع صحبت کردن خجالت نکشم و با ج ...
... و در جمع نمی تونم صحبت کنم و از صحبت کردن می ترسم لطفا کمکم کنید تا بر این ...
... هستم و هیچ دوستی ندارم نه در فامیل نه در آشنا نه در خانواده و رنح میبرم ...
... راحتی کنم و حرفم را بد ...
... 20 ساله هستم از لهجه تركی رنج می برم من در تلفظ "گ" و "ق" مشكل دارم به طوری ...
... دارم که فوق العاده به برخی رفتارهای افراد حساسیت نشان میدهد از جمله طرز ...
حمایت از ما | مشهدهاست
`

عامل موبایل بطو
لطفا درمورد سیستم عامل موبایل بطور كامل توضیح دهید؟
يکشنبه 28/7/1387

پاسخ :
با سلام به شما دوست گرامی:
با توجه به امکاناتی که دیگر تقریبا همه ی موبایلها دارای آن هستند ( مثل دوربین - ضبط وپخش صوت و فیلم - صفحه رنگی و .... ) مهمترین اصل دسته بندی را شاید بتوان سیستم عامل گوشی نامید . پس برای شروع باید دو چیز را در نظر گرفت و موبایلها رابطور کلی در یکی از آن دو شاخه ی اصلی و کلی قرار داد و آن ، این است که آیا موبایل مورد نظر دارای سیستم عامل است یا فاقد آن ( اگر موبایلی فاقد سیستم عامل باشد از یک پلـــــت فرم ساده مثل جاوا یا بلک بری استفاده می کند
شاخه های اولیه ی زیرین دسته ای که مـا آنرا دارای سیستم عامل ( یا سیستم عامل دار ) می نامیم اینها هستند :
سیستم عامل سیمبین (http://www.symbian.com/)
سیستم عامل ویندوز موبایل (http://www.microsoft.com/windowsmobile/default.mspx)
سیستم عامل پالم (http://www.palm.com/)
سیستم عامـل لینوکس (http://www.linux.org/)
شاخه های اولیه ی زیرین موبایلهایی که ما آنها را فاقد سیستم عامل می نامیم نیز اینها هستند : پلت فرم جاوا - پلت فرم بلک بری.حال می خواهیم به بررسی زیرمجموعه های ( زیر شاخه ها ) شاخه های اولیه بپردازیم. زیر مجموعه های سیستم عامل سیمبین بر حسب نوع موبایل و نیاز آن چند زیر مجموعه دارد: اسمارت فونهای سری 60 (http://www.series60.com/) که شامل اکثر گوشیهای نوکیا ( مثل 6600 و گوشیهای سری Nگوشی زیمنس SX1 و چند ورژن دیگر اکثر نرم افزارهای موجود برای سری 60 حتما در ورژن 7 کار میکنند و این به دلیـل موقعیت خوب این ورژن است.
از مشکلات ورژنهای دیگر می توان به عدم پشتیبانی تــم در گوشیهای ورژن 6 و 1/6 اشاره کرد که البته امکان این هست که باانجام بعضی عملیات بر روی گوشی این قابلیت را فعال کرد ( مثل هک و ... ) که البته اصلا توصیه نمیگردد .
زیـرمجموعه ی دیگر ، اسمارت فونهای سری 80 هستند . گوشیهایی که در این ســــــــری از
سیمبین قرار گرفته اند و در واقع این سیستم عامل برای آنها طراحی شده ، اسمارت فون های نوکیا با پیشوند 90 هستند ( مثل 9500 و9300 و ... ) به اندازه سری60 برای آنها نرم افزاروجود ندارد . زیرمجموعه ی دیگر اسمارت فونهای سری 90 هســــتند. این سیستم عامل برای دو گوشی از نوکیا با نامهای 7710 و 7700 طراحی شده است.از لحاظ سیستم عاملی امکانات زیاد و خوبی را به کاربر ارائــه می دهد . اما مشکل ساپورت
نرم افزار مثل گوشیهای سری 80 در این زیر مجموعه هم به چشم می خورد.
آخرین زیر مجموعه از سیستم عامل سیمبین اسمارت فونهای www.uiq.com هستند. سیمبین UIQ را برای گوشیهایی منتشرکرده است که برای کار از قلم استفاده می کنند و برخلاف سری90
سیستم عمل به صورت عمودی طراحی شده است.
گوشیهایی که در این زیر مجموعه قرار دارند شامل اسمارت فونهای سونی اریکسون ( P800 و..)می شود . بتازگی هم یک شرکت ژاپنی گوشی با نام M1000 عرضه نـــموده که گویــی باید گوشی خوبی باشد ، زیرا در صفحه ی اول سایت سیمبین می توان عکس آن را به وضــوح دید . در مورد ضعف یا قدرت نرم افزاری این زیر مجموعه باید بدانید که نرم افزارهای طراحی شده برای سیمبین UIQ زیاد هستند و ازلحاظ تم و نرم افزار خیال کاربر می تواند از بابــــت ساپورت راحت بماند.
اما بپردازیم به زیرمجموعه های سیستم عامل ویندوز موبایل:
زیــــر مجموعه های این سیستم عامل شامل ویندوز موبایل برای "Pocket PC ( و ویندوز موبایل برای Smart Phone) می شود. گوشیهای زیر مجموعه ی این دو سیستم عامل بسیار زیادند و شرکت های فراوانی موبایل با سیستم عامل ویندوز طراحی کرده اند و به همین دلیل جای بحث زیادی را باقی نمی گذراد.
بزرگترین شـــرکت تولید کننده ی گوشیهای سازگار با ویندوز موبایل ( چه در زیـــر مجموعه ی Pocket PC و چه در زیر مجموعه ی Smart Phone ، شرکت تایوانی است که گوشیهای خود رابا برندهای گوناگون مثل ( که در خاور میانه ) کاربرد دارد که برای گوشیــهای اروپایی ارائه می شود که مخصوص این اپراتور بزرگ موبایل است ٬ (این هم از اپراتورهای بزرگ موبایل است و بیشتر دراسمارت فونهای HTC به کارمی رود) و چند برند دیگر تولید می کند. شرکتی که رقیب HTC درساخت Pocket PC های با قابلیت
تلفن همراه است ،hp نام دارد! کمپانی بزرگی که متاسفانه شاهد کارهـای ضعیف در عرصه ی رقابت از آن بوده ایم. کمپانی بزرگ دیگری که در تولــیـد Pocket PC های Phone ( ( نسخه ی تلفنی ) درگیر رقابت و کسب بازار است نام دارد که البته بانام E-Ten هم شناخته شده است. از شرکتهای بزرگ و مطرح گوشـــی سازی در این عرصه تنها نام موتورولا و زیمنس به چشم می خورد که فقط در حد یکی دو محصول تولید و روانه بازار کرده اند. در اسمارت فونها هم فعلا جز نام Orange ( همان HTC ) و گاه گداری هم Microsoft نامهای زیادی به چشم نمی خورد.
از ورژن های ویندوز موبایل می شود بـــه Windows CE اشاره کرد که به زودی در محصولات جدیدعرضه می شود . لازم به ذکـــر است که شرکت سامسونگ هم ازرقابت در زمینه ی ویندوز موبایل عقب نمانده و یکی دوگوشی در هر دو زیر مجموعه ارائه کرده است.
اما در مورد شاخه ی بعدی یعنی سیستم عامل پالم ، این شرکت پالم یکی ازپیشتازان صنعت PDA بوده است و از همان ابتدا شروع به ساخت و ساز این وسیله ی همراه و پــر کاربرد می کند . علاوه بر خود Palm شرکت های دیگری هم از آن سیستم عامل استفاده می کردند و به ساخت PDA مشغول می شدند ( از جمله ی آنها می توان به سونی و PDA های مشهورش اشاره کرد که Clie نام دارد ). بعد از ظهور مایکروسافت ( یا شاید هم ماکروسافت ! ) در این میدان و تولیدPocket PC ها مردم روی از Palm برگردانند و به سمت محصولات جدید رفتند و اینگونه بود که Microsoft پیروز میدان شد و درحال حاضر اکثر افراد تنها با نام ویندوز بر روی PDA ا آشنــــایی دارند و شاید تا به حال حتی نام Palm را اصلا" نشنیده باشند! توضیحات مختصری که داده شد به این دلیل بود که دربازار ایران و حتی جهان حضور Palm به عنوان سازنده ی موبایل بسیار کم شده و دراین مقاله هم ما خیلی راجع به آن بحث نخواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر اینجا (http://www.palm.com/) کلیک کنید یا در جستجوگری مثل گوگل کلمه های Palm و پالم را جداگانه تایپ کرده و نتایج جستجو رامطالعه نمایید.
اما در مورد آخرین سیستم عامل برای گوشیهای موبایل ٬ لینوکس. این سیستم عامل به تازگی پا به میدان گذاشته و در حال حاضر شرکت موتورولا بیشترین محصول را بـــــرای این سیستم عامل طراحی کرده است. هنوز در بازار ایران این گوشی ها دیده نشده و به همین دلیل من نظر قاطعی نمی توانم در مورد آنها بدهم . ضمن اینکه این شرکـــت سیستم عامل خود را با همکاری شرکت سان و پلت فرم جاوایش ارائه کرده و روانــــه ی بازار مصرف کرده است.
نکته ای که اینجا ازقلم افتاد پشتیبانـــــــــی دو سیستم عامل ویندوز موبایل و پالم از نظر نرم افزاری است. ویندوز موبایهای نسخه ی Pocket PC ( یا به اختصار PPC ) قویترین و بیشترین نرم افزارهای ممکن را نسبت به سایــر سیستم عاملها پشتیبانی می کنند. نسخه ی اسمارت فون ویندوز موبایل هم ازسـاپورت نرم افزاری بدی برخوردار نیست ولی اصلا" به قدرت نسخه ی PPC نمی رسد. سیستم عامل پالم هـــم نرم افزار های خاص خودش را دارا می باشد که در بیشتر مواقع نرم افزارهایی کـــه توسط ویندوز موبایل پشتیبانی می شوند ، دارای نسخه ی پالم هم هستند . اما باتمام این صحبت ها مقدار نرم افزارهایی که برنامه نویسان برای ویندوزموبایل Pocket PC ساخته اند ، از تمام نرم افزارهای ساخته شده برای همه ی سیستم عاملها بیشتر است.
در اینجا به اتمام بررسی سیستم عاملهای موبایل رسیدیم و باید به سراغ گوشیهای دسته ی دوم یا گوشی های فاقد سیستم عامل برویم.
گوشیهای فاقد سستم عامل :
همانطور که گفته شد این جور گوشی ها از یک پلت فرم ساده استفاده می کنند و هرگز قابلیت پشتیبانی نرم افزاری را نخواهند داشت ( به جز مواردی که به تعداد انگشتان یک دست بر می گردد ) پس می شود نتیجه گرفت که این یک برگ برنده برای گوشیهای سیستم عامل دار می باشد.
پلت فرم جاوا پر کاربــرد ترین پلت فرم برای گوشیهای بدون سیستم عامل است بطوری که تا به امروز تعداد گوشی های جاوا از مجموع گوشی های سیمبین بیشتر بوده است. جاوا نسخه های بسیار فروانی دارد و هر شرکت بنابر سلیقه اش از آن پلت فرم برای گوشی خود استفاده می کند. اکثر گوشیهای سامسونگ و LG ٬ اکثر گوشیهای زیمنس ( به غیر از SX1 و PPC مخصوص این شرکت ) ٬ گوشی های سونی اریکسون ( در سریهای T - Z - K - W - S - V ) گوشی های نوکیا که از سیمــبین استفاده نمی کنند ( مثل 6230 ( - 6230i (که سر آمــــــد همه ی آنهاست ) ٬ تمامی گوشی های شرکت Pantech٬ گوشی های موتورولا که سیستم
عامل خاصی ندارند مثل V3 به دلیل کمبود این گوشی ها در ایران ٬ از ذکر مدلهای آن را که
خیلی هم زیاد است خود داری می کنم اما شما می توانید به سایت موتورولا سر بزنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید ) تقریبـــا" تمامی گوشیهای شرکت آلکاتل و .... . البته اگر جایــــی نوشته شده تمامی یا اکثر ٬ منظور گوشی های جدید بوده که صفحــات رنگی دارند.
اما پلت فرم دیگری که به آن اشاره کردیم Black Berry بود . شرکت بلک بری که در ساخت گوشی کارها و ایده های عجیبی دارد که می توانید اکثر آنها را در اینجا مشاهده کنید. اما در مورد این پلت فرم بایدعرض کنم که هم به دلیل کم مصرف بودن و عدم عرضه ی آن در ایران بحثی نمی کنیم. چون خودم هم تا کنون با این گوشی ها کار نکرده ام و مطالب زیادی درباره آنها نمیدانم .
گوشی های صفحه سیاه سفید قدیمی یا خیلی از گوشی های صفحه رنگی که اوایل ارائه می شد دارای سیستم عامل و یا حتی پلت فرم خاصی نبودند و هر شرکت با توجـــــــه به کارشـناسان مهندسان خود برای هر قسمت از گوشی برنامه ی خیلی ساده ای را که بــا کلید هــای گوشی کنترل می شود می ساختند و در واقع شاید بتوان گفت اصلا" آن گوشیها رابط نرم افزاری نداشته اند و بیشتر تغییر رنگهای LCD توسط کلید های گوشی بوده که سیستم را قابـــل استفاده می کرده.
هر موبایلی ویژگی خاص خودش را دارد و برای یک چیزش محبوب و معروف می شود و در مواقعی که سخن به میان می آید آن قابلیت است که در کنار قابلیتهای دیگر همان مـــدل آن را نمایان می سازد .
موفق باشید.


 اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


... طلسم كردن افراد از طریق دعا نویسی واقعیت دارد؟ برای برطرف كردن آن چه باید ...
... چرا خداوند قرآن را نور نامید ...
... این حدیث درست است؟ ممكن است سندش را بفرمایید؟ "پیامبر (ص) قسم یاد كرد ...
... حاجت روا شده ها نوشته سخن زنده. من عضوش شدم سوالی پرسیدم ولی چون ایشون ...
... ده فرمان حضرت موسی (ع) چیست؟ ...
... بدونم همراه داشتن چهار قل و ایه (و ان یکاد ...) در دفع چشم زخم موثر است؟ آیا ...

... های ۶۸و۶۹سوره ی نحل درباره ی زنبور عسل سخن گفته است . درباره ی این زنبور ...
... اندركاران سایت تبیان. یك آقایی بنام "حسین قنبری" معروف به "حاج‌آقا نباتی" ...
... آیه های 68 69 سوره ی نحل در باره ی زنبور عسل و چگونگی فعالیت او برای تولید ...
... را میخواستم مط ...
... در موقعه ظهو ...
... منظور از شهوت چیست ؟ ...

سایر مطالب

سایر مطالب

سایر مطالب

*